امروز: شنبه 2 بهمن 1400 | Saturday 22 January 2022

مقالات مسافرتی یک سفر

در گذشته در محوطهٔ غربی و جنوبی مسجد کبود، باغ و خانقاهی وجود داشت که محل عبادت فقها و رهها صوفیه و مشایخ بود. در اثر زلزله سال 1193 قمری متعلقات عمارت مظفریه و مسجد کبود به کلی نابود شده و حیاط عمارت مظفریه به گورستان ویرانی تبدیل شد. تعدادی از کشته‌شدگان زلزلهٔ تبریز را در این محوطه به خاک سپردند، تا این که در ۱۳۰۸ خورشیدی این گورستان توسط محمد علی خان تربیت، شهردار وقت تبریز به صورت باغ و گردشگاه عمومی شهری در آمد. مردم تبریز در آن زمان، به خاطر وجود استخوان مردگان آن زلزله در باغ، نام این باغ را «سوموکلی باغ» به معنی «باغ استخوان‌ها» نهادند.

images

در سال ۱۳۳۶ خورشیدی در همین مکان، دبستان جهانشاه و موزه آذربایجان احداث گردید. نام «مدرسهٔ جهانشاه» در اوایل انقلاب 1357 به «مدرسهٔ مصدق» سپس به «دبستان تیمسار فکوری» تغییر نام یافت؛ ولی چون ساختمان مدرسه فرسوده شده بود، با توافق شهرداری تبریز و اداره کل آموزش و پرورش استان در سال ۱۳۸۰ محوطهٔ مدرسه به پارک و بوستان خاقانی تبدیل شده و مجسمهٔ بزرگ خاقانی شاعر معروف آذربایجانی در همین پارک و بوستان نصب گردید.

این بوستان فرهنگی  هنری همه روزه شاهد برپایی نمایشگاههای مختلف در فرهنگ سرای خود و بعضا در محوطه اطراف مسجد کبود میباشد.

فرهنگسرا1

بوستان خاقانی یا پارک خاقانی، یکی از بوستان‌های تبریز است که در مرکز شهر تبریز و در مجاورت مسجد کبود و موزه آذربایجان واقع شده است. 

آدرس

آذربایجان شرقی – تبریز جنب مسجد کبود

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره نویسنده

در این قسمت مختصری از نویسنده نوشته میشود

نویسنده ویس کرمی تعداد مطالب 222 نمایش مطالب نویسنده