امروز: پنجشنبه 24 خرداد 1403 | Thursday 13 June 2024

آدرس دفتر مرکزی: کلگری، کانادا

هاب: فرودگاه بین‌المللی پیرسون تورنتو، فرودگاه بین‌المللی کالگری، فرودگاه بین‌المللی ونکوور

تلفن: -

وبسایت: www.westjet.com 


 درباره هواپیمایی وست جت

در سال ۱۹۹۶، وست جت با رویکرد یک شرکت هواپیمایی ارزان قیمت در کانادا تاسیس شد. این ایرلاین در واقع می خواست تا جایگزین بسیاری از پروازهای گران قیمت در کشورش باشد. وست جت در ابتدا با تکیه بر مدل کسب و کار هواپیمایی جنوب غربی (Southwest Airlines) و شرکت هواپیمایی موریس ایر (Morris Air) در ایالات متحده به وجود آمد. کنجکاو نیستید که بدانید چرا یکی از بخش های نام این شرکت، وست (west) به معنای غرب است؟ علت این نام این است که این شرکت بیشتر پروازهایش در قسمت غربی کشور کانادا متمرکز شده است و به این علت آن را وست جت نامیده اند.

اولین پروارز وست جت در تاریخ ۲۹ فوریه سال ۱۹۹۶ با هواپیمای بوئینگ ۲۰۰ -۷۳۷ انجام شد. در ابتدای کار این شرکت تنها به ۵ مقصد که عبارت بودند از: کلگری، ادمونتون، کلونا، ونکوور و وینپیگ پرواز داشت و تمام این پرواز ها را با ۳ هواپیمای بوئینگ خود انجام می داد. کارمندهای این شرکت در ابتدا ۲۲۵ نفر بودند. در پایان همان سال شرکت به مقاصد پروازی خود، ۳ مقصد رجینا، ساسکتون (Saskatoon) و ویکتوریا را اضافه نمود. در ادامه ی پروازهای این شرکت، وست جت با شرکت ترنسپورت کانادا (Transport Canada) در مورد برنامه ی تعمیر و نگهداری ناوگان هواپیمایی خود دچار اختلاف شد.

در تاریخ ژوئیه ی سال ۱۹۹۹ شرکت هواپیمایی وست جت اولین پیشنهاد ارائه ی سهام خود با مشارکت عموم مردم را به ارزش ۲٫۵ میلیون دلار و با پایه ی هر سهم ۱۰ دلار آغاز کرد. در همان سال نیز مسیرهای خلیج تاندر، گرند پری و پرنس جورج به مقاصد پروازی وست ایر اضافه گردید. در سال ۲۰۰۰ مدیر عامل شرکت جت وست، آقای استیو اسمیت پس از ۱۸ ماه مدیریت به علت عدم تطابق روش های مدیریتی از سمت خود برکنار شد و به جای آن مجددا کلوی باندو که قبل از اسمیت مدیر عامل بود، به مقام ریاست رسید.

دلیل برکناری آقای اسمیت به این صورت بیان شد که؛ ظاهرا بیشتر تمرکز اسمیت بر رقابت با شرکت هواپیمایی ایر کانادا بوده و به همین علت از تمرکز در برخی از قسمت های مهم توسعه و پیشرفت شرکت، کاسته شده بوده است. فعالیت های پروازی این شرکت و برنامه ریزی خطوط پروازی و مقصد ها در آن به گونه ای است که به بیش از ۱۰۰ مقصد مختلف در کانادا، ایالات متحده، مکزیک، آمریکای مرکزی و حوزه ی دریای کارائیب در روز پرواز دارد. این پروازها هم مسافری هستند و هم حمل و نقل بار.

این شرکت در حال حاضر به عنوان دومین شرکت بزرگ هواپیمایی کانادایی بعد از ایر کانادا در حال فعالیت است. همچنین این شرکت از نظر میزان وسعت و بزرگی و همچنین فعالیت های پروازیش به عنوان هشتمین شرکت هواپیمایی بزرگ قاره ی آمریکای شمالی شناخته شده و فعالیت می نماید. وست جت، روزانه بیش از ۴۲۵ پرواز را به مقصدهای داخلی و خارجی انجام می دهد و در طی این پروازها در حدود ۴۵ هزار مسافر را به نقاط مختلف تحت پوشش پروازی خود جا به جا می نماید.

در سال ۲۰۱۳ این شرکت با حمل و جا به جایی ۱۸٫۵ میلیون نفر مسافر توانست در جایگاه نهم شرکت های بزرگ هواپیمایی آمریکای شمالی قرار بگیرد. طبق آماری که در سال ۲۰۱۶ منتشر شده است، این ایرلاین در سال ذکر شده در حدود ۲۲ میلیون نفر مسافر را در نقاط مختلف جا به جا کرده است. در حال حاضر این شرکت به عنوان یک شرکت عمومی، دارای ۱۰ هزار کارمند و پرسنل ادارای و پرواز است. جالب است درباره ی این ایرلاین این نکته را بدانید که علاقه ای به عضویت در اتحادیه های مختلف و معتبر هواپیمایی ندارد.

به نظر می آید تنها اتحادیه ای که این ایرلاین در آن عضویت دارد، اتحادیه ی خلبانانش آن هم به صورت درون سازمانی است. ماجرا از این قرار است که خلبانان این ایرلاین پس از چندین بار تلاش و رای گیری توانستند اتحادیه ی خلبانانش را تشکیل دهد. خدمه ی پروازی وست جت نیز درصدد تشکیل اتحادیه ای مخصوص به خود هستند اما در حال حاضر موفق به جمع آوری امضا به تعداد کافی نشده اند. ناوگان هواپیمایی این شرکت، بیشتر از هواپیماهی بوئینگ ۷۳۷ تشکیل شده است اما هواپیماهایی از جمله هواپیمای بوئینگ ۷۶۷-۳۰۰ ای آر در سال های اخیر به ناوگاه هوایی این شرکت اضافه گشته اند.

البته هواپیماهایی که وست جت برای مسیرهای کوتاه استفاده می کند، فرق دارد و از نوع هواپیماهای بمباردیه Q400 هستند. هواپیماهای بوئینگ ۷۶۷ هم مخصوص پروازهای طولانی مدت هستند. دفتر مرکزی این شرکت هواپیمایی در همسایگی فرودگاه بین المللی کلگری آلبرتای کشور کاندا می باشد. در سال ۲۰۱۵، درآمد شرکت هواپیمایی وست جت برابر با ۴ میلیارد و ۲۹ میلیون دلار بوده است و ارزش سهامش در برابر هر سهم، ۱۹ درصد افزایش داشته است.

کد یاتا: WS

کد ایکائو: WJA


کلاس های پروازی
این ایرلاین در حال حاضر ۳ کلاس پروازی که عبارتند از: اکونومی با انواع اکونومی با هزینه کم، اکونومی، فلکس (Flex)، پلاس (با امکانات کم) و پلاس (راحت)، پرمیوم اکونومی و بیزینس کلاس می باشد.

در تمامی این کلاس های پروازی می توان به چند نکته ی بسیار مهم اشاره کرد. به طور مثال یکی از آن ها عبارت است از: تمام این پرواز ها با واژه ی کرایه (fare) درباره ی امکانات و توضیحاتشان صحبت می گردد و این نشان از آن دارد که بسته به خدماتی همچون استاندارد و راحتی صندلی ها، خدمات پذیرایی و سرگرمی سفر، … در قیمت پرواز ها تاثیر گذار است. می توان گفت در حال حاضر تمرکز پروازهای شرکت، بر روی پروازهای بیزینس کلاس است تا آن ها را ارتقا بخشند.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره نویسنده

در این قسمت مختصری از نویسنده نوشته میشود

نویسنده سمیه تعداد مطالب 216 نمایش مطالب نویسنده

لیست خطوط هوایی