امروز: پنجشنبه 11 خرداد 1402 | Thursday 1 June 2023

آدرس دفتر مرکزی: باکو، جمهوری آذربایجان

هاب: فرودگاه بین‌المللی حیدر علی‌اف

تلفن: -

وبسایت: www.azal.az 


 درباره هواپیمایی آذربایجان

ایرلاین آذربایجان که شرکت هواپیمایی حامل پرچم کشور آذربایجان است در تاریخ هفتم آوریل سال ۱۹۹۲، از شرکت هواپیمایی ایرفلوت (شرکت هواپیمایی حامل پرچم کشور روسیه و ایرلاین ملی شوروی سابق) تفکیک و به‌عنوان بزرگ‌ترین ایرلاین کشور آذربایجان تأسیس شد. اولین بار در سال ۱۹۱۰ بود که یک هواپیمابر فراز باکو پرواز کرد. تنها سیزده سال پس از این پرواز، آذربایجان توانست جایگاهی رسمی در حوزه هوانوردی منطقه پیدا کند. اما از آنجا که این شرکت هواپیمایی در زمان اتحاد جماهیر شوروی سابق، یکی از زیر مجموعه‌های ایرلاین ایرفلوت بود، پس از فروپاشی شوروی دچار وضعیت بحرانی شد. این تغییر سریع ساختارهای سیاسی باعث شد تا هواپیمایی آذربایجان بسیاری از متخصصان باتجربه خود در این شرکت را از دست بدهد. علاوه بر این، ناوگان ایرلاین آذربایجان بسیار فرسوده شده بود و بیشتر هواپیماهای آن غیرقابل استفاده بودند.

 با وجود این، پس از اینکه شرکت هواپیمایی آذربایجان تحت نظارت شخصی حیدر علی اف، رئیس جمهور آذربایجان قرار گرفت، بیش از ۲۰۰ میلیون دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری صورت گرفت که صرف به روز سازی ناوگان این هواپیمایی به‌وسیله هواپیماهای بوئینگ ۷۵۷، تجدید تجهیزات کنترل ترافیک هوایی و ایجاد یک سیستم حرفه‌ای آموزشی برای متخصصان شد.

کد یاتا: J2

کد ایکائو: AHY


 ناوگان

۴ فروند هواپیمای ایرباس A319-100

۷ فروند هواپیمای ایرباس A320-200

۲ فروند هواپیمای ایرباس A340-500

۴ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۵۷-۲۰۰

۳ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۶۷-۳۰۰ER

۲ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۸۷-۸

۱ فروند هواپیمای امبرائر ERJ-170

۴ فروند هواپیمای امبرائر ERJ-190


 کلاس های پروازی

کلاس اکونومی: به این خاطر که هواپیماهای ناوگان آزال جدید است، می توان گفت که پروازهای اکونومی این ایرلاین از تجهیزات خوبی برخوردار است و به همین خاطر سفری راحت را برای مسافران خود به وجود می آورد. فاصله ی استاندارد صندلی ها از یکدیگر، لگ روم اختصاصی، مانیتورهای ۱۰٫۶ اینچی لمسی، پذیرایی در صورت نیاز در پرواز،… و دیگر امکانات در پرواز های اکونومی کلاس آذربایجان ایر موجود می باشد.

کلاس بیزینسی: در پروازهای کلاس بیزینسی آذربایجان ایرلاینز مسافران دارای فضای مخصوص و کامل برای کار و استراحت هستند. سیستم چک این راحت و آنلاین، هواپیماهای سریع و مجهز، بار تا ۲ چمدان ۳۲ کیلوگرمی و ۲ کیف دستی ۱۰ کیلوگرمی در کابین، منوی غذایی متنوع و وسایل بهداشتی همراه سفر، برخی از امکاناتی است که در کلاس بیزینسی در اختیار مسافران این پرواز قرار می گیرد.

وی آی پی کلاب(VIP club): خدمات مخصوص و منحصر به فرد این کلاس پروازی بهترین تجربه را از پرواز برای مسافران خود به وجود می آورد. ۳ چمدان ۳۲ کیلوگرمی و ۲ ساک دستی ۱۰ کیلوگرمی، منوی مخصوص، هواپیمای سریع و مجهز، برخی از امکانات این کلاس پروازی هستند.

کامفورت کلاب(Comfort club): همانطور که از اسم این کلاس پروازی بر می آید، راحتی تحت هر شرایطی از مهم ترین مشخصه های این پرواز است. دراین کلاس پرواز یمی توانید از فضای اضافی برای کار و استراحت خود استفاده کنید. اجازه باری برابر با ۲ چمدان ۳۲ کیلوگرمبی و ۲ کیف دستی ۱۰ کیلوگرمی دارید. بسته ی همراه ویژه مخصوص سفر دارید و بسیاری از خدمات دیگر ان همانند کلاس پروازی VIP است.


 مقاصد پروازی

شرکت هواپیمایی آذربایجان هم اکنون ۵۳ مقصد داخلی و بین‌المللی در قاره‌های آسیا، اروپا، آمریکا و همچنین خاورمیانه دارد.

قاره آسیا: قزاقستان، قرقیزستان و چین
قاره اروپا: ترکیه، روسیه (۱۱ شهر)، آلمان، اوکراین، سوئیس، ایتالیا، بلاروس، فرانسه، جمهوری چک، گرجستان، مونته‌نگرو و اتریش
قاره آمریکا: ایالات‌متحده آمریکا (نیویورک)
خاورمیانه: امارات و ایران (تهران و تبریز)


 حوادث

دسامبر سال ۱۹۹۵، یک فروند هواپیمای توپولوف متعلق به شرکت هواپیمایی آذربایجان، هنگام پرواز دچار نقص فنی در موتور هواپیما شد و سقوط کرد. هنگامی‌که خلبان متوجه این مشکل شد، تلاش کرد تا در فرودگاه نخجوان فرود اضطراری کند اما ناگهان متوجه ساختمان بلندی در مقابل هواپیما شد و برای جلوگیری از برخورد با آن، چرخش تیزی به سمت راست انجام داد و به زمینی در حومه شهر نخجوان برخورد کرد. این حادثه که موجب کشته شدن ۵۲ نفر از ۸۲ سرنشین هواپیما شد، مرگبارترین حادثه شرکت هواپیمایی آذربایجان لقب گرفت.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره نویسنده

در این قسمت مختصری از نویسنده نوشته میشود

نویسنده سمیه تعداد مطالب 216 نمایش مطالب نویسنده

لیست خطوط هوایی