امروز: پنجشنبه 11 خرداد 1402 | Thursday 1 June 2023

آدرس دفتر مرکزی: پودگوریتسا، مونته‌نگرو

هاب: فرودگاه پودگوریتسا، فرودگاه تیوات

تلفن: -

وبسایت: www.montenegro-airlines.opodo.fr 


 درباره هواپیمایی مونته نگرو ایرلاینز

شرکت هواپیمایی مونته نگرو ایرلاینز در تاریخ ۲۴ اکتبر سال ۱۹۹۴، توسط دولت جمهوری فدرال یوگسلاوی سابق تاسیس شد. البته در این قسمت لازم به ذکر است که در سال ۲۰۰۳ میلادی، کشوری تحت نام یوگسلاوی تجزیه شد و به کشور صربستان و مونته نگرو تغییر نام پیدا کرد.

البته در سال ۲۰۰۶، صربستان و مونته نگرو از هم جدا شدند و تبدیل به ۲ کشور مجزا گشتند. شرکت هواپیمایی مونته نگرو ایر لاینز برای اولین بار۲ سال بعد از تاسیس خود یعنی در سال ۱۹۹۶ توانست ۲ فروند هواپیمای فوکر Fokker 28 Mk4000 خریداری نماید و بدین صورت ناو خود را مجهز نمود.

پس از خرید این هواپیماها،۱ سال بعد یعنی در تاریخ ۷ مه سال ۱۹۹۷ و راس ساعت ۱۰:۳۰ صبح، اولین پرواز این شرکت که یک پرواز تجاری بود، بین فرودگاه پودگوریسا و فرودگاه باری ایتالیا انجام پذیرفت.

فعالیت های این شرکت هواپیمایی به همین صورت به آهستگی پیش می رفت تا این که در آوریل سال ۲۰۰۰، این ایرلاین اروپایی به عضویت انجمن بین المللی یاتا درآمد و بدین صورت اعتبار بیشتری در بین جامعه ی هوایی و مسافرانش کسب نمود.

در ژوئن همان سال، اولین هواپیماهای فوکر مدل ۱۰۰ این هواپیما به آشیانه ی این شرکت در فرودگاه بین المللی پودگوریتسا وارد شد.

یکی از حقایقی که درباره ی این ایرلاین وجود دارد و به نوعی آن را صاحب اولین اتفاق در این دسته نموده است این است که، خلبانانی که برای شرکت هواپیمایی مونته نگرو ایرلاینز پرواز انجام می دهند، اولین خلبانان حوزه ی بالکان بودند که توانستند گواهینامه ی IIIA را از سال ۲۰۰۴ کسب نمایند و با این عنوان پرواز نمایند.

این شرکت در تاریخ ۵ مارس سال ۲۰۰۵ به شرکت هواپیمایی آمادئوس (Amadeus CRS) پیوست. طبق آمار معتبر، در ۲ ژوئیه ی همان سال، آمار حمل نقل مسافران توسط این شرکت مرز میلیون را رد کرد و با رشد تعداد مسافران روبرو گشت.

در ابتدا این بخش در رابطه با بحث جداسازی ۲ کشور صربستان و مونته نگرو صحبت کردیم. درست در زمانی که این شرکت شروع به پیشرفت نمود، قضیه ی رفراندوم استقلال مونته نگرو پیش آمد.

بر طبق پیش آمدهایی که بعد از این تحولات سیاسی به وقوع پیوست، یکی از مسائلی که برای شرکت هواپیمایی مونته نگرو ایرلاینز پیش آمد این بود که بسیاری از پروازهای بین المللی از صربستان به مونته نگرو و برعکس لغو شد. یکی از خط های مسافرتی که لغو شدن پروازهایش از طریق این شرکت لغو گشت، پرواز به زوریخ بود.

شرکت هواپیمایی مونته نگرو ایرلاینز در تلاش برای دور زدن و گذشتن از این قانون تصمیم به تاسیس یک شرکت هواپیمای تازه در صربستان به نام مستر ایرویز(Master Airways) گرفت اما به دلیل خط مشی های محافظه کارانه ی کشور صربستان به خصوص در برابر مونته نگرو، این عملیات منتفی شد.

با تمام این مشکلات پیش آمده، در تاریخ ۲۳ ژوئیه ی سال ۲۰۰۷ خطوط هوایی مونته نگرو ایرلاینز برای افزایش و توسعه ی هواپیماهای ناوگان خود، سفارش ۲ فروند هواپیمای جدید امبرایر ۱۹۵ را به این شرکت هواپیمایی داد. قبل از این سفارش و به جز خرید اولیه ی این شرکت، مونته نگرو ایرلاینز هواپیماهای خود را به مدت ۸ سال ازGECAS اجاره می نمود.

هواپیماهای جدید در تاریخ ۵ ژوئن سال ۲۰۰۸ به دست این شرکت و فرودگاه پودگوریسا رسید. همزمان با تحویل گرفتن هواپیماهای جدید این شرکت اعلام کرد که مسیرهای پروازی جدیدی به لندن در فرودگاه گتویک و میلان به مقصد فرودگاه مالپسنا را افتتاح و راه اندازی کرده است.

این شرکت در سال ۲۰۰۹ در پروژه ی مشارکت با یکی از شرکت های هواپیمایی دیگر با شکست مواجه شد و به عنوان یک شرکت با حمایت های دولتی به کار خود ادامه داد.

کمی بالاتر گفتیم که شرکت هواپیمایی مونته نگرو هواپیماهای امبرایر ۱۹۵ سفارش داده بود اما به خاطر مواجه شدن با مشکلات مالی، سفارش خود رابه مدل امبرایر ۱۷۵ تغییر داد.

با تمام این مسائل در آخر به این شرکت ۱ فروند هواپیمای امبرایر E-195 و یک فروند هواپیمای امبرایر E-175 را تحویل گرفت. در آخر حساب سفارش شرکت هواپیمایی مونته نگرو ایرلاینز با شرکت امپرایر در ماه مه سال ۲۰۱۴ پایان پذیرفت. در نوامبر سال ۲۰۱۴ این ایرلاینز ۲ فروند هواپیمای فوکر ۱۰۰ (Fokker 100S) خود را برای فروش گذاشت.

با وجود این کار، مشتری برای هواپیماهای این شرکت پیدا نشد و وضعیت مالی این شرکت به سمت بحرانی رفت. در تاریخ اوت سال ۲۰۱۶، حساب‌های متعلق به شرکت هواپیمایی مونته نگرو ایرلاینز که نتوانسته بود بدهی خود را به اپراتور هواپیماهای کشورهای طرف قرارداد بپردازد، با حکم دادگاه بین الملل مسدود شد.

بدهی خطوط هوایی مونته نگرو به این شرکت ها مبلغی معادل بیش از ۱۵ ملیون دلار آمریکا می باشد. در حال حاضر این شرکت هواپیمایی حامل پرچم شرکت مونته نگرو است و دفتر مرکزی آن در شهر پودگوریسا (Podgorica)، پایتخت مونته نگرو قرار دارد.

این شرکت هواپیمایی، از فرودگاه پودگوریتسا پروازهای برنامه‌ ریزی شده و چارتر به سرتاسر اروپا انجام می‌دهد. قطب دوم آن فرودگاه تیوات در شهر تیوات است. این شرکت روزانه سفرهای مستقیمی به چندین کشور اروپایی انجام می ‌دهد. از ماه اوت سال ۲۰۱۶، شرکت هواپیمایی مونته نگرو ایرلاینز به ۲۱ مقصد مختلف در سوئیس، انگلیس، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، روسیه، اتریش، اسلوونی وصربستان پرواز می‌کند.

کد یاتا: YM

کد ایکائو: MGX


 کلاس های پروازی
پروازهای مونته نگرو ایرلاینز در دو کلاس اکونومی کلاس و بیزینس کلاس انجام می گردد. در بیزینس کلاس بار هر مسافر نباید بیش از ۲۳ کیلوگرم و در اکونومی کلاس نباید بیش از ۳۲ کیلوگرم باشد. در قوانین این ایرلاین آمده است که هر مسافر در پروازهای شرکت هواپیمایی مونته نگرو ایرلاینز مجاز به حمل یک کیف دستی با حداکثر وزن ۸ کیلوگرم در داخل کابین هواپیما می باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره نویسنده

در این قسمت مختصری از نویسنده نوشته میشود

نویسنده سمیه تعداد مطالب 216 نمایش مطالب نویسنده

لیست خطوط هوایی