امروز: پنجشنبه 6 مهر 1402 | Thursday 28 September 2023

آدرس دفتر مرکزی: اسوردز، جمهوری ایرلند

تلفن: -

وبسایت: www.ryanair.com 


 درباره هواپیمایی رایان ایر

شرکت هواپیمایی رایان ایر، یک شرکت هواپیمایی ارزان‌ قیمت ایرلندی است، که بی شک بزرگ ‌ترین شرکت هواپیمایی ارزان ‌قیمت در سراسر اروپا و در مقام رقابت با شرکت هواپیمایی ایزی جت به شمار می‌ آید. این شرکت به طور روزانه در بیش از ۲۷۰ مسیر در ۲۱ کشور اروپایی پرواز می‌ کند. رایان ایر در سال ۱۹۸۵ توسط تونی رایان ایرلندی تاسیس شد و در حال حاضر هم با مدیریت مایکل اولری، اداره می شود.

اولری را به‌ عنوان یکی از سودآورترین مدیران خطوط هواپیمایی جهان می شناسند که بی شک در این روند رایان ایر در جهان بسیار مهم و تاثیرگذار بوده است. رایان ایر در سال ۱۹۹۲ میلادی، توانست تا گواهینامه های مربوطه را از اتحادیه ی اروپا دریافت نماید و به عنوان یک شرکت حامل هوایی با حق ارائه ی خدمات و سورویس های برنامه ریزی شده، بین کشورهای اتحادیه ی اروپا پرواز نماید. این شرکت در سال ۱۹۹۸ سفارشی به ارزش ۲ میلیارد دلار بری خرید هواپیما به شرکت های هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس داد.

در سال ۲۰۰۰ بود که این شرکت هواپیمایی وب سایت آنلاین خود راافتتاح کرد و به این وسیله بسیاری از خریدهای آن به صورت آنلاین از آن به بعد صورت گرفت. با راه اندازی رزرو آنلاین و همچنین کاهش قیمت پروازها، سفرهایی که با هواپیماهای این شرکت صورت می گرفت، بسیار مورد اقبال مسافران قرار گرفت.

در طول یک سالی که از راه اندازی این سایت گذشت، بیش از ¾ رزروها و خریدها از طریق آن صورت گرفت. در سال ۲۰۰۱ میلادی بود که شرکت هواپیمایی رایان ایر یک مرکز هوایی در منطقه ی شارلرو راه اندازی نمود. در همین سال بود که شرکت بیش از ۱۵۵ هواپیما را از شرکت بوئینگ دریافت کرد. تا پایان سال ۲۰۱۰ میلادی این شرکت تمامی هواپیماهای باقی مانده از سفارش خود را از شکت بوئینگ دریافت نمود.

از سال ۲۰۰۳ به بعد بود که شرکت هوایی رایان ایر از بسیاری از رقبای بزرگ و کوچک خود در این صنعت امتیازات بسیاری را به دست آورد. از جمله این که این شرکت توانست از KLM، یکی از شرکت های تابعه اش به نام Buzz را بگیرد. البته باید این نکته را مشخص نماییم که در زمینه ی برگزاری پروازی ارزان قیمت، مهم ترین رقیبان این شرکت، شرکت هواپیمایی ایزی جت است. شرکت هواپیمایی رایان با این این استراتژی که مسیرهای جدیدی را به برنامه های خود اضافه نماید و همچنین تاسیس پایگاه های جدید علی الخصوص در کشورهای اروپایی، توانست تبدیل به یکی از بزرگ ترین حاملان مسافری در اروپا شود.

در سال ۲۰۰۵ بود که این شرکت ادعا کرد که مسافرانش در سالی که گذشت بیش از ۲۰ درصد بیشتر از مسافرین شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز بوده است. شرکت هواپیمایی رایان ایر در همان سال درآمدی معادل با ۲۵۶ میلیون یورو داشت. این شرکت در سال های روبرویش با مشکلات بسیاری روبرو شد و حتی ر رقابت های بسیاری هم برد و هم باخت ولی همچنان در بسیاری از خطوط مهم دنیا کار می کند. همانطور که بالاتر گفتیم این شرکت به همراه شرکت هواپیمایی ایزی جت یکی از پر طرفدارین شرکت های هواپیمایی ارزان قیمت است. این شرکت در راستای افزایش زمینه های کاری خود، مجددا ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافربری دیگر را به شرکت های هواپیمایی بوئینگ و ایرباس سفارش داد.

شرکت هواپیمایی رایان ‌ایر از روش‌ های گوناگونی که گاه همراه با نوآوری بوده است، سعی کرده است همواره که هزینه‌ هایش را پایین نگه داشته، میزان قیمت بلیط ها را پایین نگه داشته و میزان درآمد خود را نیز افزایش دهد. برای مثال فضای خارجی بدنه ی برخی هواپیماهای این شرکت برای تبلیغ شرکت‌ های گوناگون اجاره داده می‌ شود.

از جمله حقیقت های جالبی که درباره ی سازوکار این شرکت وجود دارد این است که آشیانه ی هوایی رایان ‌ایر را تنها هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ تشکیل می ‌دهند که هزینه ی تعمیر و آموزش پرسنل را کاهش می ‌دهد.

رایان ‌ایر با استفاده از هواپیماهای جدید و مجهز به موتورهای مدرن، سوخت مصرفی خود را کاهش داده و به این صورت در هزینه ی سوخت خود صرفه‌ جویی می ‌کند. در واقع باید اینگونه گفت که هواپیماهای رایان ایر کمترین وقت ممکن را روی زمین می ‌گذرانند و فاصله ی زمانی بین فرود و پرواز مجدد هواپیماهای رایان‌ ایر در شرایط عادی بیش از ۲۰ دقیقه نیست.

این نکته درباره ی پروازهای رایان ایر صادق است که در پروازهای رایا ن‌ایر غذا و نوشیدنی ها در طول سفر به هیچ عنوان رایگان سرو نمی‌ شود و مسافران در صورت نیاز باید هزینه ی آن را بپردازند. حمل بار دستی به داخل هواپیما رایگان است، ولی مسافران برای تحویل جامه دان به بار، باید هزینه اش را پرداخت کنند.

برای صرفه جویی در هزینه های جاری، خدمه ی پروازی این شرکت از شارژ کردن موبایل خود هنگام کار منع شده‌ اند. این شرکت هم اکنون ناوگانی متشکل از ۳۶۷ هواپیما دارد. در سال ۱۹۹۷ بود که این شرکت هواپیمایی در مسیر موفقیت و دید عمومی قرار گرفت. تصور کنید که یک شرکت هواپیمایی بدون برگزاری پروازهای لوکس و آن هم در سال های اولیه ی فعالیتش، در بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۳ به درآمدی میلیونی دست پیدا کرده است.

در آمد خالص ین شرکت در سال ۲۰۳۳ میلادی برابر با ۳٫۰۱۳ میلیون یورو بود. البته تعجب شما بیشتر می شود وقتی بگوییم که این درآمد در سال ۲۰۱۰ به ۳۳۹ میلیون یورو افزایش یافته است. همچنین این شرکت سهامش در معتبرترین بازارهای بورس جهان و همچنین NASDAQ مورد معامله قرار می گیرد.

کد یاتا: FR

کد ایکائو: RYR


 قوانین و مقررات

مسافران دیگر نمی‌توانند کوله پشتی و چمدان‌های چرخی خود را در پروازهای Ryanair به‌صورت رایگان حمل کنند. Ryanair در برابر سیاست‌های خود برای حمل چمدان‌ها، با واکنش شدید مسافران روبرو شد. قوانین جدید به این صورت است که مسافران دیگر نمی‌توانند چمدان‌های کوچک خود را به کابین ببرند، مگر اینکه هزینه آن را پرداخت کنند.

قوانین جدید به این معنی است که مسافران می‌توانند فقط یک کیف دستی کوچک یا کیف لپ‌تاپ را با حداکثر ابعاد سی و پنج در بیست در بیست سانتی‌متر به هواپیما ببرند، مگر آنکه برای هر پرواز ۱۰ پوند پرداخت کنند.

برای کسانی که پول پرداخت نمی‌کنند، مواردی از جمله کوله‌پشتی، کیف‌های چرخ‌دار و جعبه‌های مختلف در دروازه پرواز گرفته می‌شود و بدون هزینه نگهداری می‌شود.

همیشه آنلاین باشید و ساعات حرکت را بررسی کنید: همیشه باید به‌صورت آنلاین ساعات حرکت را بررسی کنید زیرا در فرودگاه این کار را انجام نمی‌دهند. (البته در فرودگاه برای این کار در ازای هر بلیت ۴۰ پوند دریافت می‌کنند). حداقل از ۴ ساعت قبل از عزیمت باید پرواز خود را بررسی کنید. در صورت تأخیر باید ۴۰ پوند پرداخت کنید. همچنین باید برای بررسی آنلاین هم ۵ پوند پرداخت کنید (هرچند گزینه دیگری ندارید).

همچنین حداقل ۳۰ دقیقه پیش از پرواز باید در گیت پرواز حضور داشته باشید. زیرا ۲۰ دقیقه پیش از پرواز گیت بسته می‌شود. اگر دیر کنید نمی‌توانید در پرواز حضور داشته باشید (و پولتان هم پس داده نمی‌شود).

خودتان باید کارت پرواز را چاپ کنید: شما باید خودتان کارت پرواز را در خانه چاپ کنید. زیرا یافتن یک چاپ گر در حین پرواز کار دشواری خواهد بود. اگر در مسافرخانه هستید از پذیرش بپرسید که آیا چاپ گر دارند یا نه و یا آدرس نزدیک‌ترین کافی‌نت را بپرسید.

به‌موقع بار خود را بررسی کنید: ۴۰ دقیقه پیش از حرکت میز بررسی بار بسته می‌شود. بنابراین باید به‌موقع بار خود را بررسی کنید (۴ ساعت پیش از ساعت حرکت). در صورت انجام آنلاین این کار باید ۱۵ پوند و در صورت انجام آن در فرودگاه باید ۳۵ پوند پرداخت کنید.

وزن بار خود را اندازه‌گیری کنید: شرکت رایان ایر درباره محدودیت اندازه و وزن بار مقررات ویژه‌ای دارد و تمام بارهای شما را اندازه‌گیری می‌کند. بنابراین بار شما باید دقیقاً به اندازه بار تعیین‌شده آن‌ها باشد وگرنه باید هزینه مازاد پرداخت کنید.

بار همراه: حداکثر بار همراه ۱۰ کیلوگرم و اندازه آن ۵۵ سانتی‌متر × ۴۰ سانتی‌متر × ۲۰ سانتی‌متر است.
اگر وزن بار شما از این بیشتر باشد باید وزن آن را اندازه‌گیری کنید (با هزینه ۳۵ پوند) و یا بار اضافه را دور بیندازید (یا اینکه بسیاری از لباس‌ها را بپوشید).
بار بررسی‌شده: حداکثر وزن هر بار ۱۵ کیلوگرم و حداکثر ابعاد ۸۱ سانتی‌متر × ۱۱۹ سانتی‌متر × ۱۱۹ سانتی‌متر است.
هزینه اولین بار اندازه‌گیری شده ۱۵ پوند و هزینه دومین بار ۳۵ پوند است (درصورتی‌که بار را در فرودگاه اندازه‌گیری کنید این هزینه از ۳۵ پوند به ۷۰ پوند افزایش می‌یابد!).
در صورت اضافه‌بار به ازای هر کیلو باید ۲۰ پوند پرداخت کنید.

در بعضی موارد، Ryanair ظاهرا قوانین خود را بسط می‌دهد، مثلا برای مسافرانی که اندازه لپ‌تاپ آن‌ها بیش از حد مجاز اعلام شده است، اجازه می‌دهد لپ‌تاپ خود را به کابین ببرد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره نویسنده

در این قسمت مختصری از نویسنده نوشته میشود

نویسنده سمیه تعداد مطالب 216 نمایش مطالب نویسنده

لیست خطوط هوایی